Najbardziej uzależniające substancje na świecie

Uzależnienie to nabyta, silna potrzeba wykonania jakiejś czynności bądź zażywania jakiejś substancji psychoaktywnej. Z uwagi na zwiększającą się tolerancję organizmu na daną substancję, osoby uzależnione muszą przyjmować coraz większe dawki, aby otrzymać wymagany efekt. W związku z nadmiernym zażyciem substancji bardzo szybko dochodzi do wyniszczenia organizmu. Nadmierne spożycie może prowadzić również do przedawkowania, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Z niezliczonej ilości badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, iż najbardziej uzależniające substancje na świecie to alkohol, nikotyna, a także leki oraz cukier.

 

Alkohol

Alkohol zalicza się do jednych z najłatwiejszych do zdobycia substancji uzależniających, gdyż jest on powszechnie dostępny. Spożywanie alkoholu ma nieodwracalny wpływ na cały organizm, w tym na działanie mózgu. Uzależnia zarówno psychicznie jaki i fizycznie. Badania wskazują, iż ok. 22% osób, które spożywają go regularnie, wpadają w nałóg już po kilku miesiącach od początku picia. Z uwagi na swoją powszechność alkohol to jeden z najbardziej szkodliwych substancji uzależniających na świecie. Jego zażywanie powoduje wzrost dopaminy w mózgu. Z kolei to sprawia, że chęć sięgnięcia po kolejny kieliszek jest większa. Poza silnym uzależnieniem, alkohol jest również bardzo toksyczny dla organizmu – nieodwracalnie niszczy wiele organów w ciele człowieka, których regeneracja jest niemożliwa.

Nikotyna

Głównym elementem uzależniającym zawartym w tytoniu jest nikotyna. Podczas palenia tytoniu, poprzez wdychanie go do płuc, substancja ta dostaje się do mózgu. Jest równie powszechna i ogólnodostępna, tak samo jak alkohol. Uzależnienie od nikotyny ma charakter przewlekły i nawracający. Efekty zażycia nikotyny bardzo szybko znikają, w związku z tym prędko budzi się uczucie ponownego zapalenia tytoniu. Osoby uzależnione od nikotyny są bardziej skłonne do powrotu do nałogu. Objawy odstawienia tej substancji to m.in. rozdrażnienie, problemy ze snem oraz zwiększone łaknienie.

Leki

Uzależnienie od leków (inaczej zwane lekomanią) to nałóg polegający na przyjmowaniu przez dłuższy czas oraz w nadmiernej ilości różnego rodzaju leków. Uzależnienie najczęściej wywołują leki nasenne, przeciwbólowe, dopingujące oraz euforyzujące. Lekomania jest równie niebezpieczna, co inne substancje uzależniające, wymienione w tym artykule. Osoby uzależnione zażywają leki w celu wywołania określonych objawów fizycznych oraz psychicznych. Brak dostarczenia ich do organizmu powoduje zespół odstawienia, który objawia się m.in. drżeniem mięśni, zaburzeniami funkcjonowania układu pokarmowego czy lękami. Nie należy lekceważyć osób uzależnionych od leków, gdyż ich nadmierne przyjmowanie może prowadzić do przedawkowania, a najgorszym przypadku do śmierci.

Cukier

Od spożywania cukru może uzależnić się zarówno osoba dorosła jaki i dziecko. Dzieje się tak, gdyż w wysoka ilość cukru znajduje się praktycznie w każdym produkcie spożywczym (w tym w produktach przeznaczonych dla dzieci). Nadmiar cukru ma negatywny wpływ na działanie organizmu – prowadzi zarówno do powstania otyłości jak i wielu chorób współistniejących takich jak cukrzyca czy miażdżyca. Nadmierne spożywanie cukru sprawia, iż do organizmu nie są dostarczane odpowiednie składniki odżywcze, które odpowiadają za prawidłową pracę całego organizmu. Dodatkowo, osoba uzależniona od cukru staje się bardziej podatna na inne substancje uzależniające (m.in. na nikotynę czy alkohol).

Najbardziej uzależniające narkotyki

Wyżej opisaliśmy powszechne i ogólnodostępne substancje uzależniające, jednakże istnieje również szereg nielegalnych substancji. Za najbardziej uzależniające narkotyki na świecie uważa się heroinę, kokainę, ale także THC.

Heroina

Najbardziej uzależniającym narkotykiem na świecie jest heroina. Opiat ten powoduje bardzo duży wyrzut dopaminy w mózgu. Heroinę można zażywać dożylnie poprzez wstrzyknięcie, ale także można ją wciągnąć lub wypalić. Z uwagi na swoje silne działanie uzależniające bardzo łatwo rozwija się na niego tolerancje, a bolesne skutki odstawienia, powodują, iż osoba uzależniona bardzo szybko sięga po kolejną dawkę. Do objawów odstawienia zaliczamy m.in. silne bole mięśni i kości, biegunka, wymioty czy niepokój. Dawka śmiertelna jest tylko pięciokrotnie wyższa, od dawki, którą należy przyjąć, aby odczuć skutki zażycia, dlatego heroina to jeden z najniebezpieczniejszych narkotyków dostępnych na świecie.

Kokaina

Kokaina to środek psychoaktywny, który działa na układ nerwowy człowieka i podnosi poziom dopaminy w mózgu. Zażycie tego narkotyku prowadzi do poprawy samopoczucia, wzrostu pewności siebie oraz odczuwania euforii. Skutki zażycia są krótkotrwałe, dlatego osoby uzależnione bardzo często sięgają po kolejną dawkę. Osoby, które nadużywają tej substancji doświadczają utraty węchu, krwawienia z nosa, katarów czy problemu z połykaniem. Jest silnie uzależniające, a w połączeniu z innymi narkotykami czy alkoholem, co może prowadzić do zapaści czy śmierci.

THC

W dzisiejszych czasach bardzo często dyskutuje się na temat pozytywnego wpływu marihuany na nasz organizm  Zwolennicy zażywania tej substancji powołują się na jej wszechstronne działanie lecznicze. W tych dyskusjach często pomijane są negatywne skutku zażywania tej substancji. Pomimo obecnie panującej narracji, należy podkreślić, iż zażywanie marihuany uzależnia. W dodatku nadużywanie tego narkotyku powoduje wiele chorób fizycznych oraz psychicznych m.in. działa szkodliwie na układ oddechowy. Ponadto odstawienie marihuany powoduje zmniejszenie apetytu, rozdrażnienie, lęki czy niepokój. Mimo, iż marihuana staje się coraz powszechniej dostępna, to nie należy ignorować informacji na temat skutków ubocznych jej nadmiernego zażywania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *