Detoksykacja

Detoksykację realizujemy tylko dla pacjentów, którzy podejmują później leczenie stacjonarne w naszym ośrodku. Nie leczymy uzależnień detoksykacją. Uważamy, że środki takie jak detoksykacja czy wszywki nie leczą uzależnienia

Poniżej, krótkie szeroko dostępne informacje dotyczące detoksu.

Przewlekłe spożywanie alkoholu, podobnie jak wypicie go w dużej ilości, prowadzi do szeregu niekorzystnych zmian w organizmie. Przede wszystkim gromadzą się w nim toksyny, ale także dochodzi do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i pracy wielu narządów m.in. wątroby, nerek, trzustki i mózgu. Detoks alkoholowy jest procedurą medyczną, którego celem jest odtrucie organizmu i przywrócenie jego prawidłowego funkcjonowania. Działania te skupiają się przede wszystkim na uzupełnianiu płynów, elektrolitów i witamin, ale często obejmują również łagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego.

Proces odtruwania organizmu z toksyn może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Zależy to od stanu zdrowia pacjenta, ilości wypitych trunków, długości ciągu, a także okresu i stopnia uzależnienia od alkoholu. 

Przed rozpoczęciem detoksu pacjent jest badany przez lekarza w celu oceny stanu zdrowia i wyboru właściwego postępowania leczniczego, które w zależności od potrzeby może być oparte wyłącznie na uzupełnianiu płynów, elektrolitów i witamin, bądź na stosowaniu uzupełniającej farmakoterapii, której celem jest łagodzenie objawów abstynencyjnych i zapobieganie powikłaniom odstawienia substancji psychoaktywnej po długim okresie jej przyjmowania.

Przeprowadzenie detoksykacji jest dobrą okazją do tego, by osoby uzależnione podjęły decyzję o kontynuowaniu terapii odwykowej. Samo oczyszczenie organizmu z alkoholu i toksyn niestety nie leczy alkoholizmu. Jest jednak potrzebne, ponieważ tłumi fizyczną potrzebę picia i wzmacnia organizm, który dzięki temu jest lepiej przygotowany do walki z nałogiem na poziomie terapeutycznym.